23 lutego 2023

OSSP - aktywne działania na rzecz cyberbezpieczeństwa

cyber okładkaW dniu 13 lutego 2023 roku w Warszawie odbyła się konferencja pn. „Cyberbezpieczeństwo w jednostkach ochrony zdrowia”. Organizatorami wydarzenia było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych i Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, we współpracy m.in. z firmami KomaNord, Yubico, HPE, Veeam Software, Fortinet, TÜV NORD i Fortak & Karasiński Radcowie Prawni.

Konferencja była kolejnym z serii aktywnych działań realizowanych przez Zarząd i przedstawicieli OSSP, a których celem jest propagowanie idei bezpieczeństwa systemów informatycznych w sektorze ochrony zdrowia.

Nie ulega bowiem wątpliwości, że w dobie trwającej tuż za naszą granicą wojny, ryzyko ataków wymierzonych w systemy teleinformatyczne znacząco wzrosło. Branża medyczna z racji jej znaczenia dla funkcjonowania państwa jest jedną z tych, które powinny być szczególnie dobrze zabezpieczone przed cyberatakami. Okazuje się jednak, że nie wszystkie podmioty funkcjonujące w tym obszarze są odpowiednio przygotowane na zmierzenie się z niełatwym wyzwaniem.

W celu podniesienia wśród podmiotów medycznych świadomości bezpieczeństwa informatycznego i uczynienia z niego jednego z najwyższych priorytetów dla zarządzających szpitalami, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych wraz z partnerami uruchomiło szereg działań, które od kilku miesięcy obecne są i zauważalne m.in. w mediach elektronicznych i branżowych.

Na przełomie października i listopada OSSP wspólnie z partnerami z branży IT zorganizowało cykl webinarów dotyczących tej właśnie wrażliwej tematyki. Omawiano m.in. techniczne aspekty ochrony przed cyberatakami, metody ochrony środowiska teleinformatycznego podmiotów medycznych, ale także założenia, potencjał i możliwe korzyści dla polskich szpitali w ramach „Planu działania w zakresie cyberbezpieczeństwa w ochronie zdrowia”. Przedstawiono również informacje o możliwościach skorzystania z dofinansowania inwestycji w zakresie podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa w szpitalach korzystających ze środków publicznych oraz omówiono szczegółowo prawne aspekty związane z tematem.

Dobre praktyki cyberbezpieczeńśtwo w szpitalach okładkaW ramach prowadzonych przez Stowarzyszenie działań opublikowana została także autorska publikacja OSSP i MedycynyPrywatnej.pl „Dobre praktyki – cyberbezpieczeństwo w szpitalach”pobierz publikację lub kliknij w okładkę obok 😉

Podejmowane przez OSSP działania z zakresu cyberbezpieczeństwa stały się również tematem publikacji w serwisach branżowych, m.in. w Menedżerze Zdrowia – Cyberbezpieczeństwo – czy da się je zapewnić w jednostkach ochrony zdrowia? oraz na łamach dlaszpitali.pl – Cyberbezpieczeństwo w jednostkach ochrony zdrowia.

Z uwagi na sytuację geopolityczną w regionie oraz odpowiedzialność spoczywającą na podmiotach medycznych można być pewnym, że w zakresie cyberbezpieczeństwa cały sektor czeka jeszcze mnóstwo ciężkiej pracy, w której OSSP zamierza pozostać niezmiennie aktywne. Kolejne działania już wkrótce.

Doświadczenie

20 lat działalności - ponad 150 szpitali

20 lat działalności na rzecz rozwoju opieki zdrowotnej w Polsce z aktywnym udziałem sektora szpitali prywatnych

Szpitali
+ 0
Podmioty
+ 0

Copyright © 2022 Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych. All Rights Reserved.